ברוכים הבאים לאתר הבית של חוות אייל - 02-6702930

קומפוסט

"איך שגלגל מסתובב לו"…

קומפוסט הוא תהליך מדהים שאנו בחוות אייל זוכים לקחת בו חלק באופן יומיומי.

רוצים ללמוד יותר על קומפוסט ועל האופן בו הוא נעשה בחווה?

היום, מיחזור של פסולת ביתית הוא עניין שבשגרה.  רובנו מפרידים כבר בבית את סוגי האשפה השונים: ניילון, קרטון, זכוכית ומתכת, וזורקים לפח המתאים. אבל על מיחזור של פסולת אורגנית כבר שמעתם?

הסטטיסטיקה מלמדת אותנו ש50% מתכולת האשפה הביתית שלנו היא פסולת אורגנית. פסולת זו כוללת את כל שארי המזון מהמטבח, אם זה קליפות של פירות וירקות או אוכל שלא נאכל ונזרק, כמו פסטה ואורז. כאשר משליכים את הפסולת האורגנית אל הפח המרכזי הרגיל, אנו יוצרים שלא במודע, זיהום משמעותי לסביבה.

האשפה הנאספת מהפח המרכזי באזורנו, ממשיכה לאתר הטמנה. באתר ההטמנה הפסולת האורגנית אינה זוכה לאוורור כראוי ובתהליך הפירוק והריקבון, משתחררים לאוויר ולאדמה גזים רעילים. גזים אלה הם גזי חממה שמשפעים על שינוי האקלים.

אז מה ניתן לעשות כדי למנוע את הזיהום?

כאן נכנס תפקידו של הקומפוסט. הרבה לפני שהתחילו למחזר או לייצר בכלל פלסטיק, כבר מיחזרו בכל העולם פסולת אורגנית. הרעיון הוא פשוט ולא דורש מכונות מתוחכמות או ידע רחב. כל המזון אותו אנו אוכלים הגיע מהאדמה, ועל כן בתהליך מדהים הוא יכול לשוב להיות אדמה. כמאמר הפסוק: "מעפר באת ואל עפר תשוב".

אם נפריד את הפסולת האורגנית שלנו בבית ולא נשליך אותה לפח הרגיל, נוכל גם למחזר את הפשטידה של שבוע שעבר ואת המלפפון שהתקלקל במקרר. בתהליך הפירוק הפסולת האורגנית הופכת לקומפוסט- דשן עשיר במינרלים שאיתו ניתן לגדל עוד צמחים. אבל בשביל זה צריך קודם כל להחליט באיזה דרך אנחנו רוצים שהפסולת שלנו תתפרק.

שתי שיטות לעשות קומפוסט:

ישנן שיטות שונות "לקמפסט", להפוך את הפסולת האורגנית לדשן שישוב לאדמה. אצלנו בחוות אייל אנו משתמשים בשתי שיטות ידועות: שיטת השכבות וקומפוסט תולעים.

שיטת השכבות:

בחצר הקומפוסט שלנו בחוות אייל תמצאו שמונה ערימות קומפוסט בשלבים שונים שנעשות בשיטת השכבות. השכבות מורכבות מחומר יבש וחומר רטוב. החומר הרטוב כולל את שארי המזון של גני הילדים בקיבוץ וחדר האוכל, אותם אנו אוספות מידי יום וזורקות לערימה. מעל שכבת החומר הרטוב אנו מפזרות כמות גדולה של קש, הוא החומר היבש, אותו אנו אוספות ממגורי בעלי החיים, לאחר שהקש שימש אותם כמזון ומצע. כך אנחנו נותנות פתרון לשארי המזון של מוסדות הקיבוץ ועושות שימוש חוזר בקש המשמש את בעלי החיים.

החומר הרטוב מכיל חנקן והחומר היבש מכיל פחמן ושכבות הקש המפרידות בין שכבות המזון מאפשרות כניסה של אוויר, המספק חמצן. תהליך הפירוק היא אירובי (עם אוויר) בשונה מהפירוק במטמנות האשפה הענקיות, בהן הפירוק הוא אנאירובי (ללא אוויר). בכך נמנעת פליטת גז המתאן שמשתחרר בפירוק לא מאוורר במטמנות. בנוסף, אנו הופכות את הערימות באופן תדיר ומאפשרות לחומר הנמצא במרכז הערימה להתאוורר אף הוא.

אחרי שערימה מתמלאת היא נותרת "לשבת" זמן מה ואז עוברת ערבוב נוסף עד שתתפרק כולה. בתהליך הפירוק הערימה מתחממת עד לחום של כ70 מעלות ואף יותר ואם נושיט יד מעל הערימה, נוכל לחוש בחום הנפלט ממנה! יש לשמור על תנאים אופטימאליים ולהרטיב את הערימה כאשר יש צורך והיא יבשה, או להוסיף חומר יבש אם היא רטובה או מפיצה ריח רע ומושכת זבובים. בטיפול נכון הערימה תסיים את תהליך הפירוק תוך מספר חודשים. אז יהיה בידינו דשן משובח, מלא במינרלים, אורגני ואקולוגי, איתו נוכל לטייב את האדמה. באדמה זו נגדל ירקות, דגנים וקטניות אותם נאכל ונאכיל בהם את החיות. את שאריות המזון נשיב שוב לאדמה וחוזר חלילה. ועל זה נשיר "איך שגלגל מסתובב לו"..

 

קומפוסט תולעים:

שני דולבים מלאי אדמה בחצר הקומפוסט לא יסגירו למתבונן מהצד מה מתחבא בהם. אבל אם נהפוך מעט את האדמה נגלה את שלשולי ההומוס, הרי הם התולעים האוסטרליות האדומות, מפרקות מזון מהירות במיוחד. התולעים משמשות אותנו בחווה לצרכים חינוכיים וליצירת קומפוסט בתהליך מזורז וקל. כל מה שנדרש מאיתנו הוא להעביר לתולעים שארי מזון ופסולת אורגנית והן כבר יעשו את העבודה. התולעים האוסטרליות אוכלות את הפסולת והפרשותיהן יוצרות את ה"הומוס", קומפוסט איכותי ומשובח.

התולעים זקוקות לאדמה לחה ומוצלת בקיץ ולהגנה מפני הגשם והקור בחורף. כשמתקרר הן נהיות פעילות פחות ופחות ונכנסות למעין תרדמת חורף. כאשר חם במיוחד הן נפגעות מהחום ועל כן לא ניתן לצרפם לקומפוסט שכבות בו החום עולה מעל 70 מעלות בתחילת התהליך. אך כאשר הערימה מתקררת ועדיין אינה מפורקת דיה, אנו מוסיפות תולעים גם לערימות אלו. התולעים עוזרות לסיים בזריזות את הכנת הקומפוסט ומפרקות עצמים גדולים שלא התפרקו בתהליך עד כה.

ילדים וגם מבוגרים משוחררים נהנים במיוחד להחזיק בידיהם את התולעים האהובות שלנו ולהוקיר להם תודה במילים על העבודה החשובה שהן עושות. מוזמנים ומוזמנות לביקור בחווה ללמוד יותר על חצר הקומפוסט שלנו ולהכיר מקרוב את התולעים החרוצות!

"כל הרוצה ליקח יבוא ויקח"

חוות אייל תומכת בכל מי שמעוניין לעשות קומפוסט בביתו ומציעה לציבור הרחב לבוא לאסוף מאיתנו חומר יבש לקומפוסט הביתי או הקהילתי. מידי שבוע נאספות ערימות קש מחצרות בעלי החיים וניתן להשתמש בהן כחומר יבש גם בקומפוסט האישי שלכם.

כמו כן, למעוניינות להתנסות דווקא בקומפוסט תולעים, ניתן להגיע עם צנצנת ריקה ולחזור עם עם משלחת תולעים חלוצות ונחושות.

לטיוב האדמה, ניתן לקבל מאיתנו את התוצר הסופי- קומפוסט שנעשה בהרבה אהבה. קומפוסט אורגני ועשיר לגידול דור העתיד של הצמחים.

לבירורים ותיאום מראש פנו אלינו!

Organic compost

 

תרצו להפוך לידידיי החווה? השאירו פרטים ונעדכן אתכם בכל מה שמתרחש אצלנו - פעילויות וסדנאות, מבצעים והנחות...
  • צור קשר